Як створити сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи

Дата: 27.05.2021 08:26

Хто може створити сімейне фермерське господарство

(без статусу юридичної особи)

Право на створення сімейного фермерського господарства (без статусу юридичної особи) має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.

Передумовою створення сімейного фермерського господарства є набуття права власності або користування земельною ділянкою.

Хто може бути членом сімейного фермерського господарства

(без статусу юридичної особи)

Членами фермерського господарства можуть бути:

• подружжя;
  • їх батьки;
  • діти, які досягли 14-річного віку;
  • інші члени сім’ї;
  • родичі;

які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень установчого документа фермерського господарства.

Основні кроки для створення сімейного фермерського господарства

(без статусу юридичної особи)

Крок 1. Прийняти рішення про створення.

Крок 2. Укласти (договір) декларацію про створення сімейного фермерського господарства.

Договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства укладається членами однієї сім'ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.(Додається)

Умови договору (декларації) визначають: найменування, місцезнаходження (адресу) господарства, мета та види його діяльності, порядок прийняття рішень та координації спільної діяльності членів господарства, правовий режим спільного майна членів господарства, порядок покриття витрат та розподіл результатів (прибутку, збитку) діяльності  господарства між його членами, порядок вступу до господарства та виходу з нього, трудові відносини членів господарства, тощо.

Крок 3. Звернутися до нотаріуса для посвідчення договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства.

Крок 4. Сформувати пакет необхідних документів для реєстрації сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, які включають:

- заяву на реєстрацію (за установленою формою, додається);

- договір (декларацію) про створення сімейного фермерського господарства;

- документ, що посвідчує право власності, оренди земельної ділянки або ділянок;

- документ, що посвідчує ступінь спорідненості або факт належності до однієї сім’ї, родини.

Для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця (ФОП), що містяться в Єдиному державному реєстрів, подаються наступні документи:

- заяву на реєстрацію змін до відомостей про ФОП (додається);

- документ про сплату адміністративного збору;

- копія довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки;

- договір (декларацію) про створення сімейного фермерського господарства.

Крок 5. Подати до суб’єкта державної реєстрації (перелік додається), у  випадку їх відсутності у Вашому регіоні до Центру надання адміністративних послуг або до нотаріуса   заявку та необхідні документи для реєстрації сімейного фермерського господарства.

Крок 6. Післяреєстраційні процедури. До них відносяться:

• реєстрація в державній податковій службі;
  • реєстрація платником єдиного соціального внеску;
  • відкриття рахунків у банку.

Переваги та заохочення для сімейних фермерських господарств

• підприємницький статус для СФГ;
  • можливості легальної реалізації продукції;
  • пільги зі сплати єдиного соціального внеску;
  • право на пенсію.

Часткова компенсація ЄСВ сімейним фермерським господарствам

(без статусу юридичної особи)

Право на отримання доплати мають голова/члени сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, яке утворене відповідно до ст. 8-1 Закону № 973 та зареєстроване платником єдиного податку  4 групи за певних умов (зазначені у додатку 1):

Рік отримання доплати

дев’ятий  та десятий

0,1 МСВ

0,9 МСВ

*МСВ – мінімальний страховий внесок, який з січня по листопад 2021 р – 1320 грн., грудень- 1430 грн.

Нормативні документи:

1. Закон України від 19.06.2003 №973-IV „Про фермерське господарство”.
  2. Закон України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств».
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 №565.
  4. Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №177 від 05.04.2019 "Про затвердження типової форми договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства".

Фермерське господарство без статусу юрособи створюється фізособою особисто або на основі діяльності ФОПа і має статус СФГ, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно ФОП та члени її сім’ї відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України (далі – СКУ).

Головою СФГ може бути виключно член відповідної сім’ї (не може бути наймана особа).

При цьому, відповідно до ст. 27 Закону України «Про фермерське господарство» СФГ може залучати інших громадян виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю такого господарства і потребують спеціальних знань чи навичок.

Це визначено ч. 5 ст. 1 Закону № 973.

Інформує Департамент розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької обласної державної адміністрації

Додаткові матеріали та рекомендації:

Кроки створення сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи

ТИПОВА ФОРМА ДОГОВОРУ (ДЕКЛАРАЦІЇ) про створення сімейного фермерського господарства

Заява щодо державної реєстрації фізичної особи - підприємця Прим.

Перелік суб'єктів державної реєстрації

РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо отримання СФГ статусу платника 4 групи оподаткування та строків сплати єдиного податку 4 групи.

Інструкція користувача сервісу «Електронний кабінет платника»