Що робити, якщо вкусила собака або хижа тварина?

Дата: 17.06.2021 09:36

Ніхто не застрахований від укусів тварин. Найчастіше людей кусають домашні собаки, рідше — кішки та дикі тварини: лисиці, вовки, білки, кажани, їжаки тощо. Укус тварини — це рана з надзвичайно високою, майже стовідсотковою ймовірністю інфікування. Серед інфекційних агентів, які можуть потрапити в організм при укусі тварини, є збудники смертельно небезпечних хвороб — сказу та правця. Від правильно та своєчасно наданої першої допомоги може залежати не тільки здоров’я, але й життя постраждалого.

Сказ — вірусна інфекція, яка без правильної та своєчасної допомоги неминуче веде до смерті інфікованого. Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу. У 99% до інфікування людей призводять укуси собак.

Розрізняють укуси:

легкі — неглибокі укуси плеча, передпліччя, нижніх кінцівок або тулуба;
середньої важкості — поверхневі поодинокі укуси, подряпини від зубів;
важкі — укуси голови, обличчя, шиї, пальців рук; множинні укуси; укуси, нанесені дикими хижими тваринами.

Що робити при укусах тварин?

При важких укусах негайно викличте швидку медичну допомогу.
Переконайтесь у відсутності небезпеки.
За можливості ізолюйте домашню тварину, бродячу чи дику тварину — запам’ятайте або сфотографуйте.
Ретельно промийте укус протягом 5 хвилин 20% мильним розчином — у лужному середовищі вірус сказу гине.
20% мильний розчин можна зробити так: шматок туалетного або, краще, третину шматка господарського мила розчинити в двох склянках води.
За наявності кровотечі зупиніть її, притиснувши рану на пару хвилин стерильною марлевою серветкою.
Обробіть рану 3% розчином перекису водню або 0,05% розчином хлоргексидину. Не бажано використовувати антисептики, що містять спирт, через загрозу опіків.
Накладіть на рану стерильну пов’язку.
При легких укусах та укусах середньої важкості протягом дня зверніться по медичну допомогу в травмпункт, де вам оброблять рану, призначать подальше лікування, за необхідності — введуть сироватку проти правця, дадуть чіткі вказівки, в які установи повідомити про підозрілу тварину.