Щиборівська територіальна громада
Хмельницького району, Хмельницької області

Нітрати в питній воді смертельно небезпечні!

Дата: 01.06.2022 11:31
Кількість переглядів: 325

Нітрати в питній воді смертельно небезпечні!

 

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Чиста вода - це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками.

Упродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив. Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці та роки життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов'язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.

Метгемоглобінемія - це збільшена кількість гемоглобіну, що містить окислене залізо в еритроцитарних кров'яних клітинах.  Водно-нітратна метгемоглобінемія розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров‘ю й пов‘язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та втратою здатності еритроцитів крові переносити кисень  до органів та  тканин. У  цьому  випадку  в  організмі  дитини  розвивається кисневе  голодування, що призводить до важких наслідків і навіть смерті. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Тому категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

  • не вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні

показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду;

  • дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання

стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;

  • територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати

відведення поверхневого стоку;

  • з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні

чи органічні добрива;

  • за можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком.

Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

 

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!

Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

 

 

 

 

 

Шкраблюк К.В., лікар із загальної гігієни

Красилівського  відділення

ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України»

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь