Щиборівська територіальна громада
Хмельницького району, Хмельницької області

ОБЕРЕЖНО КАШЛЮК

Дата: 24.04.2024 16:13
Кількість переглядів: 99

 

Красилівське відділення Хмельницького районного відділу ДУ “Хмельницький центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” інформує, що в Україні загострилось епідситуація з кашлюку.

В Хмельницькій області з грудня 2023 року розпочався ріст захворюваності на кашлюк За І квартал поточного року зафіксовано 21 випадок кашлюку проти одного випадку за аналогічний період минулого року. Зростання захворюваності обумовлене черговим періодичним підйомом, який відбувається кожні 4 роки. Попередній підйом захворюваності реєструвався у 2019 році, коли перехворіло 104 осіб; у 2020 році – 13 осіб; у 2021-2022 роках випадки взагалі не реєструвалися. На підпорядкованій нам території станом на 24.04.2024року зареєстровано 5 випадків (захворіло 4 дітей та 1 дорослий). Враховуючи вище викладене, варто нагадати, що кашлюк – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, що спричинюється бактерією Bordetella pertussis. Це висококонтагіозна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Найбільш схильні до інфікування діти віком до 5 років, а також люди, які не були вакциновані або мають ослаблений імунітет.

Клініка

Кашлюк характеризується трьома стадіями:

Катаральний період: Цей період триває 1-2 тижні і схожий на звичайну застуду. Симптоми включають нежить, кашель, сльозотечу, легке підвищення температури.

  • Спазматичний період: Цей період може тривати 4-8 тижнів і характеризується нападоподібним кашлем, який закінчується блювотою. Кашель може бути настільки сильним, що призводить до апное (зупинки дихання) або судом.
  • Період одужання: Цей період може тривати кілька тижнів. Кашель поступово стихає, і інші симптоми зникають.

Профілактика

Найефективнішим методом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря  щеплень, вакцинувати дітей необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом.Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.

 

 

Інші методи профілактики включають:

  • Дотримання правил гігієни, таких як миття рук з милом та водою, прикриття рота та носа під час кашлю або чхання.
  • Уникнення контакту з хворими людьми.
  • Ізоляція хворих на кашлюк протягом 5 днів після початку лікування антибіотиками.

Важливо:

  • Якщо ви підозрюєте, що у вас або у вашої дитини кашлюк, зверніться до лікаря.
  • Раннє діагностування та лікування антибіотиками допоможуть запобігти поширенню інфекції та скоротити тривалість хвороби.
  • Кашлюк може бути серйозним захворюванням, особливо для маленьких дітей. Своєчасна вакцинація та дотримання правил профілактики допоможуть захистити вас та ваших близьких від цієї хвороби.

 

Лікар-епідеміолог  Красилівського відділення

ДУ “Хмельницький обласний  центр контролю та

профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України”       Світлана КАЧАН       

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь