Щиборівська територіальна громада
Хмельницького району, Хмельницької області

З 18 до 24 листопада – Всесвітній тиждень підвищення обізнаності про проблему стійкості до протимікробних препаратів

Дата: 20.11.2024 14:42
Кількість переглядів: 32

              Фото без опису

        За словами генерального директора ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головного державного санітарного лікаря України Миколи Габрикевича, кілька десятиліть тому антибіотики стали проривом у порятунку життів. Але бактерії навчилися протистояти антибіотикам, тому вони не діють. Смерть від пневмонії і гангрени чи невиліковна гонорея знову стали актуальними після 70 років перемоги антибіотиків над бактеріями. 

Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати. Стійкість до антибіотиків ставить під загрозу ефективну профілактику та лікування будь-яких інфекцій — від пневмонії та туберкульозу до одужання пацієнтів після операцій. 

Зараз у світі резистентність бактерій до антимікробних препаратів спричиняє більше смертей, ніж ВІЛ чи малярія — це глобальна загроза громадському здоров’ю.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов'язані з антибіотикорезистентністю, зокрема вона стала причиною 1,27 мільйона смертей. Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися. 

Антибіотики – це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок чи часто вживати, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них.  

Особливо небезпечна стійкість до протимікробних препаратів у час війни. Вона суттєво збільшує навантаження на систему охорони здоров'я. За правильного застосування, такі ліки рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте, якщо резистентність до таких ліків поширилася, це значно ускладнює лікування й одужання пацієнтів.

Яких рекомендацій важливо дотримуватися?

  • Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займатися самолікуванням!
  • Не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях. Таку рекомендацію може дати лише лікар (після огляду та додаткових аналізів).
  • Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.
  • Не використовувати протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування.
  • Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати» їм лікування.
  • Не пропускайте щеплення за календарем та рекомендовані вакцинації.

Лише за умови правильного застосування антибіотики допомагають, а не шкодять.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь