22 березня - Всесвітній день водних ресурсів
22 березня - Всесвітній день водних ресурсів
Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів, який починає відзначатися з 1993 року.
Починаючи з 2000 року кожний Міжнародний день води присвячується певній темі. У 2025 році цей день проходить під гаслом — «Вода для майбутнього: управління, збереження, інновації».
22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важність водних ресурсів для оточуючого середовища і розвитку суспільства. Земля, 71 % поверхні якої покрито водними океанами, наразі єдина відома в Сонячній Системі планета, яка містить воду в рідкому стані. Наразі запаси прісної води на планеті складають лише 2,5% від усіх водних ресурсів, причому людство має доступ тільки до 1% цих запасів. Тому до прісної води слід ставитись як до особливої цінної речовини й витрачати її ощадливо. За останні роки в світі відбулося безліч конфліктів, пов’язаних з доступом до води. Згідно з даними ООН, аж 884 мільйони людей у світі не мають доступу до безпечного джерела води. Тому кожен з нас повинен дбайливо ставитись до природи, раціонально використовувати водні ресурси. Це не лише покращить екологічну ситуацію, а й принесе моральне задоволення та проявить почуття поваги до себе та інших!
Якщо людина втрачає 2% води від маси свого тіла, то у неї виникає сильна спрага. Якщо відсоток втраченої води зросте до 10, то у людини починаються галюцинації. При втраті в 12% людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% людина помирає.
Вода – це біологічна потреба організму людини на клітинному рівні. Важко дати однозначну і універсальна відповідь щодо того, скільки води людина повинна випивати за добу. Все залежить від пори року і природної зони, але твердо можна сказати одне – без води людина може проіснувати від 3 до 10 діб. Вода стимулює роботу мозку і підвищує еластичність судин. Вона забезпечує терморегуляцію організму, контролюючи температуру, не даючи сильно перегріватися або охолоджуватися. Вода нормалізує травні процеси і підвищує імунітет. За допомогою води виводяться шлаки і токсини. Саме вода є природним мастилом для суглобів, сприяючи виробленню рідини, що захищає їх від руйнування і значно знижуючи болючість. Достатнє вживання води знижує розвиток серцево-судинних захворювань. А також вода покращує стан шкіри, нігтів і волосся, надаючи їм здоровий вигляд й сприяє зниженню ваги.
Ми звикли до присутності води в нашому житті, бо вона завжди є у водопровідному крані в нашій оселі, на робочому місті, в місцях відпочинку, в лікувальних, загальноосвітніх закладах та ін. Але потрібно пам'ятати, що ресурси води небезкінечні, і наше здоров'я залежить від її кількості і якості.
Красилівське відділення ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України» нагадує, що вода питна повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" (ДСанПіН 2.2.4-171-10). Використовуйте воду тільки з перевірених джерел водопостачання або фасовану бутильовану питну воду промислового виготовлення. Бережіть себе та бережіть воду!