Травень — Місяць обізнаності про меланому (рак шкіри)
Злоякісні новоутворення шкіри посідають третє місце в загальній структурі онкологічних захворювань в Україні, поступаючись лише раку молочної залози та раку легень.
Злоякісна меланома є однією з найагресивніших пухлин. Вона може вражати не лише шкіру, але й внутрішні органи людини. Рівень занедбаності меланоми (виявлення у 3-4 стадії) в 2018 та 2024 рр. у Хмельницькій області перевищував державний і склав 10,7 та 12,7 відсотків відповідно.
Впродовж 2015 – 2023 рр. питома вага хворих із занедбаними формами меланоми у Хмельницькій області коливалась від 5,1% у 2015 р. до 10,1% у 2021 р. Занедбані форми меланоми є серйозною проблемою для охорони здоров'я України та часто призводять до летальних наслідків.
За даними КНП “Хмельницький обласний протипухлинний центр” ХОР, у 2024 році загальна онкозахворюваність у Хмельницькій області становила 426,1 на 100 000 населення при загальнодержавному показнику 268,1. При цьому, випадки меланоми у загальній структурі онкозахворюваності складали 13 % серед жінок та 9,9% - серед чоловіків.
Основним канцерогеном для виникнення меланоми є надлишок ультрафіолетового сонячного випромінювання. Найбільш активними сонячні промені є саме у травні. Для цієї хвороби характерний швидкий розвиток та здатність вражати внутрішні органи. Тому важливо регулярно нагадувати про небезпеку меланоми, важливість знань про її профілактику та перші симптоми. При цьому, наголошуємо на необхідності вчасного звернення і підвищення показників раннього виявлення захворювання.
Необхідно пам’ятати, що сонце все ж корисне для нашого організму: воно сприяє виробленню вітаміну Д, який важливий для засвоєння кальцію, зміцнення кісток і зубів, регуляції імунних реакцій, покращенню здоров’я волосся та нігтів.
Найбільш вразливі до розвитку захворювання люди зі світлою шкірою. При чому, це може бути як молодь, так і люди літнього віку (понад 65 років).
Радимо вам:
- спершу засмагайте не більше 2-3 хвилин з 8 до 11 години ранку або після 16 години і поступово збільшуйте тривалість перебування під дією прямих сонячних променів;
- використовуйте крем із захистом від уф-променів для запобігання опікам, уникнення передчасного старіння та виникнення пігментних змін шкіри (темних або білих плям), а також появи глибоких зморшок;
- користуйтеся сонцезахисними окулярами, не забувайте про капелюхи із широкими полями, а від користування соляріями краще відмовитись;
- вживайте достатньо чистої питної води, щоб уникнути зневоднення організму.
Пам’ятайте, здоров’я вашої шкіри залежить лише від вас. Якщо розумно підходити до питання засмаги, можна залишатися молодими та здоровими протягом багатьох років життя, а також попередити виникнення меланоми.
За інформацією ДУ “Хмельницький обласний центр
контролю та профілактики хвороб МОЗ України”